Australia's World Champions - Roll of Honour

Australian World Champions
Second Place World Rankings
Third Place World Rankings
Australian Teams


Australian World Champions

Year

Rider

Discipline

1936

Lionel Van Praag

Speedway

1938

Bluey Wilkinson

Speedway

1951

Jack Young

Speedway

1952

Jack Young

Speedway

1957

Keith Campbell

Road racing (350cc)

1961

Tom Phillis

Road racing (125cc)

1969

Kel Carruthers

Road racing (250cc)

1979

Barry Smith

Road racing (Formula TT)

1981

Barry Smith

Road racing (Formula TT)

1983

Steve Baker

Speedway (under 21)

1987

Wayne Gardner

Road racing (500cc)

1992

Leigh Adams

Speedway (under 21)

1994

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1995

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1996

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1997

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1998

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1995

Jason Crump

Speedway (under 21)

1996

Troy Corser

Road racing (Superbikes)

1997

Shane Watts

Enduro (125cc)

1997

Peter Goddard

Road racing (Endurance)

2000

Stefan Merriman

Enduro (250cc)

2000

Warwick Nowland

Road racing (Endurance)

2001

Troy Bayliss

Road racing (Superbikes)

2001

Andrew Pitt

Road racing (Supersport)

2001

Heinz Platacis

Road racing (Endurance)

2001

Stefan Merriman

Enduro (400cc)

2002

Warwick Nowland

Road racing (Endurance)

2003

Stefan Merriman

Enduro (250cc)

2003

Chad Reed

Supercross (250cc)

2003

Chris Vermeulen

Road racing (Supersport)

2004

Karl Muggeridge

Road racing (Supersport)

2004

Stefan Merriman

Enduro E1 (125cc 2T v 250 4T)

2004

Jason Crump

Speedway

2005

Troy Corser

Road racing (Superbikes)

2006

Jason Crump

Speedway

2006

Troy Bayliss

Road racing (Superbikes)

2007

Casey Stoner

Road Racing (MotoGP)

2008

Chad Reed

Supercross

2008

Troy Bayliss

Road Racing (Superbikes)

2008

Andrew Pitt

Road Racing (Supersport)

2009

Jay Wilson

Junior Motocross (85cc)

2009

Darcy Ward

Speedway (under 21)

2009

Steve Martin

Road Racing (Endurance)

2009

Jason Crump

Speedway

2010

Mick Headland, Jesse Headland

Track Racing Sidecar (1000cc)

2010

Darcy Ward

Speedway (U21)

2011

Darrin Treloar, Jesse Headland

Track Racing Sidecar (1000cc)

2011

Casey Stoner

Road Racing (Moto GP)

2012

Caleb Grothes

Junior MX (65cc)

2012

Chris Holder

World FIM Speedway GP

2013

Matthew Phillips

Enduro (Junior)

2014

Matthew Phillips

Enduro (E3)

2014

Jett Lawrence

Junior MX (65cc)


Second Place World Rankings

Year

Rider

Discipline

1961

Tom Phillis

Road racing (250cc)

1964

Jack Ahearn

Road racing (500cc)

1968

Jack Findlay

Road racing (500cc)

1970

Kel Carruthers

Road racing (250cc and 350cc)

1978

Gregg Hansford

Road racing (250cc)

1979

Gregg Hansford

Road racing (250cc)

1983

Billy Sanders

Speedway

1986

Wayne Gardner

Road racing (500cc)

1988

Wayne Gardner

Road racing (500cc)

1989

Jeff Leisk

Motocross (500cc)

1991

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1992

Michael Doohan

Road racing (500cc)

1995

Daryl Beattie

Road racing (500cc)

1995

Troy Corser

Road racing (Superbikes)

1996

Ryan Sullivan

Speedway (under 21)

2001

Chad Reed

Motocross (250cc)

2001

Jason Crump

Speedway

2002

Jason Crump

Speedway

2003

Jason Crump

Speedway

2002

Troy Bayliss

Road racing (Superbikes)

2003

Warwick Nowland

Road racing (Endurance)

2004

Broc Parkes

Road racing (Supersport)

2005

Casey Stoner

Road racing (250cc)

2005

Stefan Merriman

Enduro E2 (250cc 2T v 450cc 4T)

2005

Jake Stapleton

Enduro (junior)

2005

Kevin Curtain

Road racing (Supersport)

2005

Jason Crump

Speedway

2005

Chris Vermeulen

Road racing (Superbike)

2005

Andrew McFarlane

Motocross MX2 (125cc 2T v 250cc 4T)

2006

Kevin Curtain

Road racing (Supersport)

2006

Warwick Nowland

Road racing (Endurance)

2007

Leigh Adams

Speedway

2007

Chad Reed

Supercross

2007

Broc Parkes

Road racing (Supersport)

2007

Chris Holder

Speedway (under 21)

2008

Jason Crump

Speedway

2008

Chris Holder

Speedway (under 21)

2008

Troy Corser

Road Racing (Superbikes)

2008

Steve Martin

Road Racing (Endurance)

2008

Casey Stoner

Road Racing (MotoGP)

2009

Tye Simmonds

Junior Motocross (125cc)

2009

Chad Reed

Supercross

2011

Darcy Ward

Speedway (U21)

2011

Damian Cudlin

Road Racing (World Endurance)

2011

Glenn O'Brien, Aaron Maynard

Track Racing Sidecar 1000cc

2012

Riley Dukes

Junior MX (65cc)

2013

Meghan Rutledge

Womens MX

2014

Jack Miller

Road Racing (Moto3)

2014

Meghan Rutledge

Womens MX

2014

Caleb Grothues

Junior MX (85cc)


Third Place World Rankings 

Year

Rider

Discipline

1936

Bluey Wilkinson

Speedway

1950

Graham Warren

Speedway

1951

Jack Biggs

Speedway

1954

Ken Kavanagh

Road racing (500cc)

1958

Aub Lawson

Speedway

1959

Bob Brown

Road racing (350cc and 500cc)

1966

Jack Findlay

Road racing (500cc)

1968

Kel Carruthers

Road Racing (350cc)

1968

Barry Smith

Road racing (50cc)

1969

Barry Smith

Road racing (50cc)

1973

John Dodds

Road racing (250cc)

1976

Phil Crump

Speedway

1978

Gregg Hansford

Road racing (350cc)

1979

Gregg Hansford

Road racing (350cc)

1980

Billy Sanders

Speedway

1990

Michael Doohan

Road Racing (500cc)

1990

Todd Wiltshire

Speedway

1991

Jason Lyons

Speedway (under 21)

199

Rob Phillis

Road racing (Superbikes)

1992

Rob Phillis

Road racing (Superbikes)

1993

Daryl Beattie

Road racing (500cc)

1994

Jason Crump

Speedway (under 21)

1994

Craig Boyce

Speedway

1995

Ryan Sullivan

Speedway (under 21)

1996

Shane Watts

Enduro (250cc)

1998

Troy Corser

Road racing (Superbikes)

2002

Ryan Sullivan

Speedway

2005

Leigh Adams

Speedway

2006

Stefan Merriman

Enduro E2

2006

Stefan Merriman

ISDE (Enduro E2)

2006

Damien Cudlin

Road racing (Endurance)

2006

Chad Reed

Supercross

2007

Jason Crump

Speedway

2007

Damien Cudlin

Road racing (Endurance)

2008

Josh Brookes

Road Racing (Supersport)

2009

Dylan Long

Junior Motocross (85cc)

2010

Wilson Todd

Junior MX (65cc)

2010

Jason Crump

Speedway

2011

Grant Bond, Simon Cox

Track Racing (Sidecar 1000cc)

2012

Casey Stoner

Road Racing (MotoGP)

2013

Jess Gardiner

Enduro (Womens)

2014

Jess Gardiner

Enduro (Womens)


Australian Teams 

Year

Team

Result

1974

Pairs Speedway

2nd

1976

Team Speedway (Phil Crump, Billy Sanders, Phil Hearne, John Boulger)

1st

1990

Pairs Speedway

2nd

1994

ISDE Junior Trophy

2nd

1995

ISDE Junior Trophy (Ian Cunningham, Shane Watts, Shawn Reed Jamie Cunningham)

1st

1998

ISDE World Trophy

3rd

ISDE Junior Trophy

3rd

1999

Team Speedway (Jason Crump, Leigh Adams, Ryan Sullivan Jason Lyons, Todd Wiltshire)

1st

1999

ISDE World Trophy

3rd

2001

Team Speedway (Jason Crump, Leigh Adams, Ryan Sullivan, Todd Wiltshire, Craig Boyce, Jason Lyons)

1st

2002

Team Speedway (Ryan Sullivan, Todd Wiltshire, Leigh Adams, Jason Crump, Jason Lyons)

1st

2003

Team Speedway

2nd

2006

Oceania Motocross (Nathan Brochtrup, Lee  Ellis, Josh Strang, Kirk Gibbs, Chris Hollis, Cody Mackie, Ryan Marmont, Joel Passlow, Harley Quinlan, Tye Simmonds, Todd Waters)

1st

2006

ISDE Junior Team  (Christopher Hollis, Joshua Strang, Blake Hore, Darren Lloyd)

3rd

2007

Team Speedway (Ryan Sullivan, Rory Schlein, Leigh Adams, Jason Crump, Chris Holder, Dave Watt)

3rd

2007

Oceanic Motocross (Craig Anderson, Troy Carroll, Lee Ellis, Jay Marmont, Jake Moss, Cameron Tatlor, Danny Anderson, Lewis Stewart, Kristy Gillespie, Ashlea Bates, Adelia Barton, Tye Simmonds, Ross Beaton, Luke Arbon)

1st

2008

ISDE Junior Team  (Jarrod Bewley, Geoff Braico, Blake Hore, Andrew Lloyd)

2nd

2009

Junior Motocross (Tye Simmonds, Jay Wilson)

1st

2009

Track Racing Sidecar (Mick Headland, Paul Waters)

1st

2009

Team Speedway (Leigh Adams, Jason Crump, Chris Holder, Davey Watt, Troy Batchelor)

2nd

2009

ISDE Women's Team (Jacqui Jones, Alison Parker, Jemma Wilson)

3rd

2010

Junior MX (Wilson Todd, Mitchell Evans, Joel Dinsdale, Scott Mann, Matt Phillips, Errol Willis)

3rd

2011

ISDE Womens Team (Allison Parker, Jess Gardiner, Jemma Wilson)

3rd

2011

ISDE Mens Team - E2 Class (Toby Price, Matthew Phillips)

1st

2011

MXoN (Chad Reed, Brett Metcalf, Matt Moss)

3rd

2011

Speedway World Cup (Jason Crump, Darcy Ward, Chris Holder, Davey Watt, Troy Batchelor)

2nd

2012

ISDE Womens Trophy Team (Jess Gardiner, Tanya Hearn, Tayla Jones)

3rd

2012

Speedway World Cup (Chris Holder, Davey Watt, Jason Crump, Darcy Ward, Troy Batchelor)

2nd

2012

Speedway World Cup U21 (Darcy Ward, Sam Masters, Dakota North, Alex Davies, Nick Morris)

2nd

2013

ISDE Womens Trophy Team (Jess Gardiner, Tayla Jones, Jemma Wilson)

1st

2013

Speedway World Cup (Darcy Ward, Cameon Woodward, Jason Doyle, Troy Batchelor)

3rd

2014

ISDE Womens Trophy Team (Jess Gardiner, Tayla Jones, Jemma Wilson)

1st

2014

ISDE Junior Trophy Team (Daniel Sanders, Tom McCormack, Lachlan Stanford, Scott Keegan)

3rd

2014

Speedway World Cup (Chris Holder, Darcy Ward, Jason Doyle, Troy Batchelor)

3rd

Motorcycling Australia TV